محل قرارگیری: بیلیکدوزو، ترکیه
معماران: دفتر طراحی زمبرک
مساحت: ۵۰۰ مترمربع
سال ساخت: ۲۰۱۲
عکاس: Şafak Emrence
به دلیل همکاری بین دو شرکت بزرگ نساجی، ضرورت ایجاد یک دفتر طراحی جدید با نمایشگاه اضافی برای طراح گروه مهمان در ساختمان موجود شرکت میزبان به وجود آمده است. رویکرد گروه معماری، با توجه به تقاضا، ایجاد درک “عدم تعلق” در فضا، برجسته کردن تفاوت بین عملکرد موجود و عملکرد جدید، همچنین حفظ تعادل و استفاده از فضای کاری جذاب و رنگارنگ داخلی به‌عنوان ویترین و حفظ حریم خصوصی طراحان. تقاضای دیگری که این مفهوم را شکل می‌دهد، یک منطقه چندمنظوره بود که به‌عنوان یک دفتر طراحی و یک نمایشگاه است. تیم معماری باهدف پاسخگویی به تمام خواسته‌ها طراحی را با یک پوسته واحد انجام داد؛
• ایجاد حس “عدم تشابه” توسط فرم آن‌که مغایر با شکل فضاهای موجود است.
• ایجاد درک فضای اضافه‌شده به عملکرد قبلی منطقه.
• ایجاد ارتباط با فضاهای موجود و کاربران آن توسط یک‌لایه نفوذپذیر.
• فضای کار به‌طور جداگانه و نمایشگاه در اطراف دفتر کار.

پوسته شامل ۹۶۲ تخته برش cnc است که فرم منحنی شکل ایجاد می‌کند و ۵۰۰ مترمربع از بقیه طبقه را جدا می‌کند که در کل ۳۰۰۰ مترمربع است. پوسته از طریق پشتیبانی با سازه فولادی، مستقل است و هیچ اتصالی با سقف یا کف ندارد. این سازه علاوه بر عملکرد تحمل بار، به‌عنوان یک میله آویز لباس که در اطراف فضای اداری ادامه دارد، طراحی‌شده است.

با ویژگی نفوذپذیری پوسته، تقسیم بین فضاهای داخلی و خارجی نامشخص می‌شود، علاوه بر این، تداوم ارتباط با فضاهای موجود و کاربران آن تضمین می‌شود. شکل برش‌های cnc، سطح دید متغیری از داخل را برای کاربرانی که در اطراف پوسته قدم می‌زنند، ارائه می‌دهد، بنابراین حریم خصوصی کنترل‌شده را برای کاربران داخل به ارمغان می‌آورد. با عبور سایه‌های حاصل از نور از صفحات، پوسته همچنین یک ارزش بصری برای محیط اطراف ایجاد می‌کند.

مطابق با مفهوم پوسته، باهدف ایجاد درک ازنظر “یکپارچگی”، فضای کار به‌عنوان یک فرم یکپارچه طراحی می‌شود. میز طراحی با استفاده از یک صفحه بتونی عظیم در وسط تشکیل‌شده و توسط ستون‌ها پشتیبانی می‌شود.

تصاویر پروژه

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X